Bor- és Művészetfesztivál
Pinceszer > Tök
2011-09-13

A rendezvénysorozatot Balogh Kálmán, Tök polgármestere nyitotta meg. A megnyitó szónoka,
Dr. Hajdú Edit szőlőnemesítő kiemelte a női borászok nem egyszer a férfiakét felülmúló tehetségét a borbírálatok területén, s arra bíztatta a jelenlévőket, hogy fordítsanak több figyelmet a nők művészi érzékére és arra szolgálatra, amit a szőlészetért és a kulturált borfogyasztásért tesznek.
Bemutatkozott a 2000-ben alakult Vadász Borrend is. Nagymesterük, Komáromi Attila a magyar bor szó egyedülálló voltára hívta fel a figyelmet, hiszen az európai nemzetek között a miénk az egyetlen, amelynek saját és nem jövevényszava van erre a nemes italra.
A jelenleg 15 fős társaság szeretettel várja és fogadja a jelentkezni vágyó borász-vadászokat, mind a 22 történelmi magyar borvidékről.
A Kútvölgyben felállított kóstoló sátrakban a két nap folyamán az idei vendég, a szigetcsépi Gál Szőlőbirtok és Pincészet és a helyi Nyakas és Kovács Pincészet boraival ismerkedhettek az érdeklődők. A töki pincesoron sommelier-túrát tartottak a Zsámbéki-medence és az Etyek-Budai borvidék borainak bemutatására. Aki pedig megéhezett, a helyben készült híres töki pomposból, a „Csiki- Kürtős” faszénen sült kürtőskalácsából vagy éppen sajtkülönlegességekből falatozhatott.
A gyermekeket pónilovaglás és körhinta, a szuvenírre vágyókat a vásárosok várták.
![]() |
Nyúlné dr. Pühra Beáta |
![]() |
Gálné Dignisz Éva |
![]() |
Kovács Anna |
A két napos fesztivál nemcsak a bor és a borászat iránt érdeklődőknek kedvezett.
Színvonalas kiállításokon helyi művészek mutatkoztak be: a művelődési házban Móser Zoltán Prima-díjas fotóművész „Láttatások” című fotókiállítását Lackfi János, Zsámbékon élő költő nyitotta meg.A hallgatók arcára nem egyszer mosolyt varázsoló beszédében hangsúlyozta, hogy a fotográfus jórészt idős arcokat ábrázoló portréi attól különlegesek, hogy művei némely alanyához egészen szoros kötelék; szerelem vagy rokoni szálak fűzik, ismerősként kapja le azt, akit fotóz, ezáltal a láthatatlan bizalom íve a legtöbb fotón szinte tapintható.
„Roma festőnők a XXI. században” címmel Bada Márta, Oláh Jolán, Oláh Mara és Orsós Teréz cigány festőnők képeit és Götz Johanna szobrászművész alkotásait, a helyi művészek (Bangó Aliz keramikus, Imre Sándor fafaragó, Kemény Juli festő és Martus Éva grafikus) tárlatát és a község nyugdíjasai által létrehozott ideiglenes helytörténeti kiállítást is megcsodálhattak a látogatók.
A Pajta Galériában a két éve a faluban letelepedett Géczy Olga és Aurell Dávid, nemzetközileg ismert művész-házaspár saját alkotásaikon kívül amerikai és lengyel festők lenyűgöző olaj, akvarell, batik és rongy képeiből mutatott egy kis ízelítőt.
![]() |
A Herceg-tánccsoport |
.jpg)
Egyedi tervezésű, a hagyományos cigány népviselet modernizálásával új stílust és divatot teremtő munkáit mutatta be az országban elsőként ezzel foglalkozó Varga Erika divatstúdiója, a Romani Design. A ruhamodelleket helybéli lányok mutatták be.
A rendezvény sikerét látva, szinte garantált a jövő évi ígéretes folytatás, sőt talán az is, hogy idővel a Bor és Művészet Fesztivál igazi hagyománnyá válhat Tökön…
Pataki Sára
Fotók: Salamon László
Képriport (még több kép)