Budakörnyéki iránytű E-mail Keresés


Aranyszarvas-díjat kapott Pap Ferenc operatőr

Kultúra > Budakeszi

2008-02-18


A Budakeszin élő operatőr még decemberben vehette át a 2002-ben alapított szakmai díjat az Uránia Filmszínházban. A díj azokat a magyar filmművészeket jutalmazza, akik több évtizedes munkásságukkal itthon és külföldön elismerést szereztek a magyar filmnek, és alkotásaikban a magyar és az európai szellemiség együtt van jelen.

Pap Ferenc jelentős életműre tekinthet vissza: az 1977-es Családi tűzfészektől az 1982-es Adj király katonát, a Soha, sehol senkinek, a Szent Lőrinc folyó lazacai című alkotáson át a 2004-es Üvegfalig - Pap Ferenc több, mint negyven filmben dolgozott operatőrként. A Filmművészeti Főiskolán Illés György és Herskó János tanítványaként mélyült el a szakma megismerésében, majd együtt dolgozott olyan rendezőkkel, mint Sára Sándor, Mihályfy Sándor, Gyarmathy Lívia. A közelmúltban Dárday István rendezővel és Bács Ferenc színművésszel a Márai-filmet: Az emigránst forgatták.A díjátadón Bács Ferenc színművész olvasta fel Dárday István filmrendező laudációját. 

“[Pap Ferenc] mint operatőr nem elégszik meg a látvány létrehozásával, bele akar látni nyersanyaga szerkezetébe, a fény varázslatos világának tudatosan és módszeresen kihasználandó rejtelmeibe. Nem elégszik meg a felszín megragadásával […] Ott van a Balázs Béla studió elementáris boszorkánykonyhájában [ … ]Koltai Lajossal együtt jelen van a később külföldi kritikusok által Budapesti Iskolának nevezett stílusirányzat nyitódarabjának a Jutalomutazásnak a megszületésénél [… ] A korszak legmélyebbre hatoló történeti dokumentumfilmjét a Recsk, avagy egy titkos kényszermunkatábor történetét forgatja Gyarmathy Líviával titokban, amelyet 1989 Európa-díjjal tűntetnek ki Párizsban […] Ha kézben kell tartani a kamerát még a tizedik órában is rezzenéstelen képet csinál […] Ideje lenne, hogy az Oktatási Minisztériumban is tudomást vegyenek róla, hiszen a Balázs Béla díjon kívül nincs állami elismerése ennek a következetes, gazdag, az akadályokat sikerrel leküzdő pályának.”

A Mihály Gábor, Munkácsy-díjas szobrászművész alkotta Aranyszarvas-díj az alapítók szándéka szerint kifejezi, hogy a magyar filmművészetben a divatáramlatok mellett a mélyebb emberi értékek is megmutatkoznak, s ezekre mind a közönség, mind a filmszakma, mind a hivatalosság figyelmét érdemes ráirányítani. A díj egyben megerősítést óhajt nyújtani azoknak a filmművészeknek, akik a múló divathullámok között sajátos és időtálló magyar filmnyelv kialakítására törekedtek.
A kuratórium tagjai: Lőcsei Gabriella újságíró, Mihály Gábor szobrász, Molnár Pál újságíró, Puszt Tibor filmrendező, aki egyben az elnök is és a korábbi díjazott művészek.

Az Aranyszarvas-díjat eddig olyan filmes egyéniségek kapták meg, mint Hintsch Görgy rendező (Iszony, Veréb is madár), vagy Fakan Balázs dramaturg (A Pendragon legenda), Jeli Ferenc rendező, Hildebrand István operatőr és Morell Mihály vágó.


Vissza