Megnyílt a Nagy Gáspár-emlékház Bérbaltaváron
Kultúra > Budakeszi
2013-10-09
Nagy Gáspár anyai nagyszüleié volt a Rákóczi u. 33. alatti, egykor egyszobás parasztház. A költő édesanyja, Kelemen Erzsébet 1948-ban ment férjhez a nagytilaji Nagy Gáspárhoz, s áldott állapotba kerülvén az utolsó heteket Baltaváron töltötte a szülői házban, ahol 1949. május 4-én megszületett ifjabb Nagy Gáspár. A gyermek idejének nagy részét itt töltötte a nagymamával, a nagynénikkel. Nevelését keresztanyja,
Kelemen Rózsa, a „Kereszt” határozta meg leginkább. Időközben nagy erőfeszítésekkel, a legkeményebb beszolgáltatások és padlássöprések idején felépült a szülők egyszobás háza Nagytilajban, a Petőfi u. 18. alatt. Nagy Gáspárnak a nagytilaji és a baltavári ház egyaránt az otthont jelentette.
Az avatóünnepségre buszokkal, autókkal jöttek a közeli Vasvárról, melynek kulturális központja a Kossuth-díjas költő nevét viseli, Budakesziről, ahol a családjával élt, s ahol a városi könyvtár az ő nevét vette fel. Érkeztek költők, művészek, barátok, munkatársak Budapestről, a pannonhalmi diáktársak és a helybéliek.
Valaki ír a kezeddel
A szülőházat a Göcsej Hegyhát Leader Egyesületnek köszönhetően uniós pályázati pénzzel is megtámogatva, a Nemzeti Kulturális Alap, a Magyar Művészeti Akadémia és a Petőfi Irodalmi Múzeum közreműködésével három év alatt újította fel a költő felesége, Szabó Márta és három gyermekük, Réka, Áron és Rita által létrehozott Nagy Gáspár Alapítvány, s rendezett be számos kéziratot, fotót, személyes használati tárgyat bemutató kiállítást Valaki ír a kezeddel címmel. H. Bagó Ilona, a kiállítás kurátora kiemelte, az igazi munka csak most kezdődik azzal, hogy Nagy Gáspár erős hitét, erkölcsi meggyőződését tükröző életművét a világgal megismertessék.
A megnyitón Nagy Gábor, az alapítvány kurátora, Fukszberger Imre, a Göcsej Hegyhát Leader Egyesület és a Vasi hegyhát Többcélú Kistérségi Társulás vezetője, Csehimindszent polgármestere, Monostori Imre irodalomtörténész, H. Bagó Ilona, a Petőfi Irodalmi Múzeum osztályvezetője mondott köszöntőt. A kiállítást Juhász Judit, a Magyar Művészeti Akadémia főosztályvezetője nyitotta meg. A házat Déri Péter, csehimindszenti plébános áldotta meg. A műsorban közreműködött Kristófi Ágnes énekművész, a csehimindszenti asszonykórus és Szabó András előadóművész.
„Nem, nem voltam bátor…
Csak éppen nem mertem félni. Mert akkor már emelt fővel, de még innen a krisztusi koron nagyjából mindent tudtam arról a 13 napról, amiből én kimaradtam, de aminek magyarként örökre adósa vagyok, mint ahogyan 1848-nak is. Nyilván ez az érzés munkált bennem akkor is, amikor 1988. június 16-án a fűvel-gazzal benőtt 301-es parcellában, ahol lehettünk vagy százan, elszánt emlékezők, - a temető körül meg kétannyi rendőr és spicli – a TIB vezetőinek (Mécs Imre, Rácz Sándor, Fónay Jenő) kérésére elszavaltam két botrányosnak számító, betiltott versemet, …amelyeket akkor még a cenzúra könyveimből kigyomlált.” – mondta el Nagy Gáspár 2000. október 23-án ünnepi beszédében Bécsben.
Nagy Gáspárt 1968 élménye eszméltette arra, hogy a Dunatáj népeinek sorsközössége ma is eleven valóság. Műveiben azokat a diktatúrákkal szembeforduló közép-európai – lengyel, román, litván, cseh – költőket szólította meg, akiket hozzá hasonló módon eljegyzett a történelem. Történelmi és etikai érzékenysége, világképének, költői nyelvének sokrétű gazdagsága, költői személyiségének belső biztonsága különleges színe a magyar irodalomnak. – írta róla a nyáron elhunyt Görömbei András, a hűséges barát, Nagy Gáspár monográfiájának készítője, a Nagy Gáspár Alapítvány kuratóriumának volt elnöke.
Koós Hutás Katalin