Járási központ, kirendeltség, ügysegéd
Közélet > Budakeszi
2012-11-14
dr. Tarnai Richárd kormánymegbízott |
Tarjáni István, Biatorbágy, Csenger-Zalán Zsolt, Zsámbék és Bencsik Mónika Nagykovácsi polgármestere |
A Zsámbéki-medencében Budakeszi központtal alakul járás, melynek tagtelepülései Biatorbágy, Budajenő, Budaörs, Herceghalom, Nagykovácsi, Páty, Perbál, Remeteszőlős, Telki, Tök és Zsámbék.
Az új rendszer szerint járásközpont lesz Budakeszin, kirendeltség Budaörsön, Biatorbágyon és Nagykovácsiban, ügysegéd Zsámbékon.
dr. Tarnai Richárd és dr. Csutoráné dr. Győri Ottília |
A járásközponttól a kirendeltség csak létszámban tér el, míg az ügysegéd a lakosság számától függően hetente egy-két alkalommal tart ügyfélszolgálatot a településen. A járásközpontban és a kirendeltségeken nem lesz fogadóóra, az e hivatalok részeként működő kormányablakoknál, azaz az ügyintézői pultoknál 8-20 óra között az ügyfelek 2300 féle ügyben folyamatosan kaphatnak segítséget, ugyanazon a helyen.
A járási hivatal elsősorban okmányirodai feladatokat, gyermekvédelmi és gyámügyeketAz államigazgatási feladatokkal együtt a járási hivatalok átveszik a polgármesteri hivataloktól a jelenleg e feladatokkal foglalkozó köztisztviselőket úgy, hogy azok jogviszonya kormányzati szolgálati jogviszonnyá alakul át.
Az új megállapodásban a jegyző tájékoztatása szerint Budakeszi a rendőrőrs épületében az okmányiroda helyiségeit és a polgármesteri hivatal egyes földszinti helyiségeit adja át állami használatba, járási hivatal céljára. A budakeszi polgármesteri hivatal hatvankilenc alkalmazottja közül huszonnyolc főt tart meg a jövőre feladataival együtt harmadára csökkenő költségvetésében, a többieket várhatóan átveszi a járási hivatal a feladatokkal együtt. Az élesített rendszernek 2014. január elsejére kell felállnia és a törvényi előírásoknak megfelelően szolgáltatnia. Budakeszi is tervezi járási központi épületegyüttes kialakítását, de ahhoz a városnak kormánytámogatásra van szüksége, s erről kormánydöntés eddig még nem született.
Budaörs kezdettől fogva tiltakozik
A harmincezres Budaörs kezdettől fogva tiltakozik a fele akkora Budakeszi járási központi státusza ellen. Polgármesterként az ötödik önkormányzati ciklusát töltő, volt SZDSZ-es politikus,
![]() |
A budaörsi városháza |
Budaörsnek október végéig kellett dűlőre jutnia, mert azt követően a kormánymegbízott saját belátása szerint határozattal dönthet a kérdésben. Néhány nappal később, október 17-én aztán újra szavaztak, s akkor már a Fidesz-KDNP-frakció és egy független képviselő szavazatával, 9 igennel és három tartózkodással, a polgármester távollétében megszületett a szükséges többség, hiszen Budaörs számára a legrosszabb döntés, ha nincs döntés: se járási központ, se kirendeltség.
![]() |
Wittinghof Tamás, Budaörs polgármestere |
Dr. Bocsi István jegyző elmondta, hogy a budaörsi polgármesteri hivatal okmányirodai helyiségei közül 400 négyzetméternyit bérel a kormányhivatal a hozzá tartozó szolgáltatásokkal együtt, valamint az Uzsoki utcai épületüket teljes egészében vagyonkezelésbe kapja a magyar állam. A költségeket a járási hivatal állja.
Wittinghof Tamás lapunknak úgy nyilatkozott, Budaörs nem tett le arról, hogy a kormányzatot a döntés megváltoztatására bírja, s ebben partnerek a budaörsi fideszes képviselők is, akik maguk terjesztettek elő javaslatot annak a döntésnek a megváltoztatására is, amely elveszi Budaörstől az építéshatósági jogkört, s a budakeszihez képest éves átlagban tízszer több budaörsi ügyet Budakeszi jegyzőjére bízza…
A kormány a jövőben lehetőséget ad a településeknek arra, hogy kérhessék más járáshoz a csatlakozásukat, vagy önálló, új járás kialakítását. Az átcsatolásról az illetékes miniszter javaslata alapján a kormány hozhat döntést minden negyedik évben, először 2017-ben.
Koós Hutás Katalin
Fotók: Bánkuti Ákos és Salamon László
Kapcsolódó cikk: Eldőlt: Budakeszi járási központ, Budaörs nem - 2012-08-07