Rostás Pál, a hős magyar huszár
Múltunk tanúi > Budakeszi
2011-12-11

Az 1813. október 3-i franciák elleni magyar hőstettnek, melynek során 60 francia gyalogos és hét lovas ellen Rostás Pál, az 5. Radetzky-huszárezred közhuszára egymaga negyedórán át kitartott, mialatt harminc lövés érte, Wippach lakói (ma Vipava-völgy, Szlovénia) szemtanúi voltak, és a franciák távoztával a halott vitézt díszes temetésben részesítették, sírja fölé pedig már ekkor emléket emeltek. Rostás Pál és négy társa hősies tettének emlékezetét a helyi lakosok, bajtársaik és az 5. Radetzky-huszárezred tagjai méltán őrizték és állítottak életnagyságú szobrot a jeles vitéznek.
A Hadtörténelmi Közlemények 1914. évi 3. füzetében megjelent egy leírás a wippachi huszáremlékről, amely szerint a szobor állításakor, 1845. október 16-án Rostás Pál földi maradványait exhumálták, díszes koporsóba tették, és sírja fölé helyezték a kőszobrot, melynek költségeit bajtársai, ezredtársai gyűjtésből finanszírozták. Így Rostás Pál szobra nemcsak egy emlékmű volt, hanem egy síremlék, melyet a XIX. század közepén az egykori, társaik hősiessége folytán megmenekült bajtársak tiszteletük jeléül emeltek, valamint a Görztől Prevaldba vezető úton haladók is láthattak. A Vasárnapi Újság 1857. évi 16. számában Virághalmi Ferenc tollából még egy vers is megjelent a hőstettről.
A kőszobor maradványait a Nova Gorica-i múzeum kőtárában őrzik súlyosan megrongálódott állapotban, egyes részei hiányoznak, de a megőrzött dokumentáció alapján lehetséges a restauráció. A Nova Goricai Kulturális Örökségvédelmi Intézet az emlékművet megfelelő nyilvántartásba is vette. A budanjei önkormányzat a helyi múzeum szakértőinek bevonásával és a ljubljanai magyar nagykövetséggel egyeztetve már megkezdte a helyreállítási munkákat, s a szobor talapzatát és környékét felújították. A szükséges pénzügyi források nagyobbik részét eddig a szlovén fél biztosította. A helyreállítás eddig a település összefogásával, a helyiek önkéntes munkájával és a szlovén honvédelmi minisztérium támogatásával valósult meg.
A visszamaradó feladat az egész alakos szobor helyreállítása, melynek koordinálását a ljubljanai magyar nagykövetség, míg a magyarországi adománygyűjtést az a Budakeszi Kultúra Alapítvány végzi, amely a történelmi Magyarország legkeletibb határán, Gyimesbükkön álló magyar vasúti őrház felújításával, hadisírok felmérésével, a Gyimesek legrégebbi római katolikus kápolnájának renoválásához, magyar katonai emlékhely kialakításához, a leégett magyar iskola újjáépítéséhez nyújtott támogatásaival vált ismertté.
A nagykövetség célja, hogy a szobor Rostás Pál halálának 199. évfordulójára, 2012 októberére elkészüljön.
A helyreállítás teljes költsége 16 725 euro, amelynek jelentős részét, 10 375 eurot a szlovén fél fizeti. A fennmaradó 5050 eurot a magyar fél vállalta magára. Tekintettel arra, hogy 2009-ben még 16 ezer eurot kért a szlovén fél az emlékmű felújítására, ami mára 5050 eurora csökkent, biztosak lehetünk benne, hogy a helyreállítást magyar hozzájárulás nélkül is befejezik. Nem engedhetjük meg, hogy múltunk egy ilyen darabját ne ápoljuk, ne emlékezzünk rá.
A hiányzó, másfélmillió forintnyi összeghez már hozzájárult a Honvédelmi Minisztérium Hadisírgondozó Hivatala, Komárom polgármestere, Molnár Attila is támogatja az ügyet és Zalaegerszeg polgármestere, Gyutai Csaba számára is kiemelten fontos a két ország közötti jó kapcsolat segítése. A szlovéniai magyar közösség is megkezdte gyűjtését a szobor helyreállítására. A Magyar Huszár és Katonai Hagyományőrző Szövetség is felvállalta a támogatást és a részvételt a gyűjtésben.
Az emlékmű felújítása támogatásra méltó tisztelgés a magyar katonai vitézség előtt, s figyelemre méltó, hogy ez egy szlovén kezdeményezés, melyhez hasonló példával ritkán találkozhatunk a hazánkkal szomszédos országokban az ottani magyar történelmi emlékek esetében. A szlovéniai példa kiemelkedően pozitív és emiatt minden támogatást megérdemel.
Az adományokat a Budakeszi Kultúra Alapítvány
az OTP 11742348 – 20015123 bankszámlára várja.
Az adomány küldésekor kérjük, tüntessék fel:
„Rostás Pál huszár”
A gyűjtés koordinátora Máthé László tanácsos, a szlovéniai magyar nagykövet helyettese.
E-mail: lmathe@kum.gov.hu
Tel.: +386-31-327-726
...Jő az ellen! … sürű bokrok Virághalmi (részlet) |