Bigámia, gyilkosság, öngyilkosság, akasztás
Ki-kicsoda > Budakeszi
2011-11-24

Erre keresték a pontos választ mindazok, akik november 21-én eljöttek a Nagy Gáspár Városi Könyvtárba, ahol a szerző, a fiatal budakeszi történész, Speck István mutatta be a Budakeszi Kultúra Alapítvány gondozásában megjelent, A Sziklai-ügy - Budakeszi, 1956 című tanulmányát. A hallgatóságból többen vagy családtagjaik vagy személyes érintettségük révén többféle változatot is ismertek az ötvenöt évvel ezelőtti események részleteiről. Izgalmas eszmecsere kezdődött, vajon bigámiában élt-e Sziklai Sándor ezredes, s az a Varjaski Milánné néven ismert nő, aki Szabadkáról azokban a napokban megjelent a Fő utcai házban, az előző felesége volt-e, akitől nem vált el, s akitől fia is született? A magánéleti botrány következményeként már előző nap megölte-e apósát a vő, vagy a gyilkosságot csak október 26-án délelőtt más okból követte el, mint ahogy a könyvbemutatón is megjelent szemtanú állítja, aki látta aznap Kiss Lajost a ház ajtajában, amint a hozzá érkezett fiatalokkal beszél? Miért épp azt a tizenhét vádlottat vonták perbe, s az ítéletet mennyire befolyásolta Sziklai Sándor özvegye, Kiss Gizella?
Nehéz pontos választ adni ezekre a kérdésekre, főleg ennyi év után. De az utókor számára nem ezekben a részletekben hiányzik az igazság. Sokkal alapvetőbb kérdésekre nem kaptunk választ, ha környezetünkben körbekérdeztünk. A mai budakesziek többsége nem tudja, mi az a Sziklai-ügy. Ha hallott is valamit róla, nem biztos, hogy évszámhoz kötni tudja az esetet. Az áldozatokra rákérdezve talán Márity László neve beugrik, de az elítéltek száma, a nevük, hogy kik is voltak valójában, azt szinte teljes homály fedi. Az elmúlt években egy helyi civil szervezet megkísérelte összegyűjteni a rájuk vonatkozó adatokat, hogy egy emléktáblát állíthassanak nekik, de nem jártak sikerrel.
Ezt a hiányt pótolja végre a most megjelent kötet, amely történész-kutatói alapossággal rögzíti a tényeket, s amelyből végre megismerhetjük az október 26-i budakeszi történet, s a kádári diktatúra koncepciós pereinek igazságát, a mindmáig nem rehabilitált áldozatok nevét, arcát, sorsát, hogy ezen adatok nyilvánosságra kerülésével végre elfoglalhassák az őket megillető helyet a köztudatban és Budakeszi történetírásában.
A könyv kapható a főtéri Kiskápona Könyvesboltban, a Helytörténeti Múzeumban (Fő u. 127.) és a Budakeszi Kultúra Alapítványnál (tel. 23/457-058).
Koós Hutás Katalin
Kapcsolódó cikkünk: Speck István: A Sziklai-ügy - Budakeszi, 1956 - 2011-10-21
A Vörös nem elvtárs! - 2005-10-01